Producenci
Promocje
Resibo - Miejski krem ochronny 50 ml
Resibo - Miejski krem ochronny 50 ml
79,00 zł 55,30 zł
szt.
Resibo - Specjalistyczny balsam wyszczuplający 200 ml
Resibo - Specjalistyczny balsam wyszczuplający 200 ml
89,00 zł 53,40 zł
szt.
Derma Man - Balsam po goleniu 50 ml
Derma Man - Balsam po goleniu 50 ml
59,00 zł 35,40 zł
szt.
Mádara - Kwiatowa Pianka Oczyszczająca 150 ml
Mádara - Kwiatowa Pianka Oczyszczająca 150 ml
79,99 zł 47,99 zł
szt.
Mádara - Krem Głęboko Nawilżający 50 ml
Mádara - Krem Głęboko Nawilżający 50 ml
129,99 zł 77,99 zł
szt.
Mádara - SMART - Antyoksydacyjny krem pod oczy 15 ml
Mádara - SMART - Antyoksydacyjny krem pod oczy 15 ml
129,99 zł 77,99 zł
szt.
Mokosh - Sól kąpielowa jodowo-bromowa Algi 600 g
Mokosh - Sól kąpielowa jodowo-bromowa Algi 600 g
46,90 zł 28,14 zł
szt.
Mokosh - Masło do ciała Żurawina 120 ml
Mokosh - Masło do ciała Żurawina 120 ml
55,00 zł 46,75 zł
szt.
Resibo - Krem do rąk 75 ml
Resibo - Krem do rąk 75 ml
29,00 zł 24,65 zł
szt.
Resibo - Krem ratunkowy SOS 50 ml
Resibo - Krem ratunkowy SOS 50 ml
59,00 zł 50,15 zł
szt.
Jak skutecznie chronić skórę przed szkodliwym działaniem smogu i zanieczyszczeń powietrza? 0
Jak smog i zanieczyszczenia powietrza wpływają na Twoją skórę?

Jak skutecznie chronić skórę przed szkodliwym działaniem smogu i zanieczyszczeń powietrza?

 

Okres jesienno-zimowy to odprężające spacery, liściaste dywany, mroźny puch, cudowne krajobrazy i…  smog. Choć smog nie zawsze związany jest z okresem grzewczym, to w Polsce występuje on przede wszystkim w tym czasie, najintensywniej od września do kwietnia. Smog najogólniej można nazwać zanieczyszczeniem powietrza, spowodowanym występowaniem różnych związków chemicznych, takich jak:

 • tlenki azotu, siarki i węgla,
 • gazy cieplarniane (metan, ozon, CO2),
 • cząsteczki metali ciężkich (np. kadm, rtęć czy ołów),
 • kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne,
 • pyły zawieszone.

Smog powstaje, gdy w bezwietrznej i wilgotnej atmosferze następuje zwiększona emisja spalin, często pochodzących z działalności człowieka (transport samochodowy, elektrociepłownie, indywidualne systemy ogrzewania domów).

Miejskie zanieczyszczenia niosą ze sobą sporo zagrożeń dla całego organizmu. Kiedy myślisz o szkodliwym działaniu smogu na zdrowie, to jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie? Czy może choroby układu oddechowego i układu krążenia? To dobry moment, żeby również zdać sobie sprawę z tego, jak mocno Twoja skóra narażona jest na niekorzystne działanie zanieczyszczonego miejskiego powietrza! Dlaczego to ważne?

 

Główne funkcje i znaczenie skóry dla organizmu

 

Skóra to Twój największy organ. Chroni przed działaniem szkodliwych czynników środowiska zewnętrznego, broni przed wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych, spełnia ważne funkcje w procesie termoregulacji i bierze udział w gospodarce wodno-elektrolitowej. Niestety miejskie życie może negatywnie wpływać na jej stan.

Szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak: smog, kurz, pył, promieniowanie UV, klimatyzacja, suche i ciepłe powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, częste zmiany temperatur oraz stres przyspieszają procesy starzenia się skóry. Łatwo to zauważyć w okresie jesienno-zimowym, kiedy skóra staje się sucha, wrażliwa, podrażniona i traci swój naturalny promienny wygląd. Co więcej, wszelkie zanieczyszczenia powietrza mają za jej pośrednictwem wpływ na cały organizm. Dzieje się tak, gdy składniki dymu smogowego zostają przez skórę zaabsorbowane i wprowadzone do wewnątrz. Niestety zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego w wielu miejscach są sklasyfikowane jako rakotwórcze i toksyczne dla ludzi!

 

Wpływ smogu na skórę

 

Polskie miasta należą niestety do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. W powietrzu znajdują się m.in pyły niskocząsteczkowe, dwutlenek siarki, tlenki azotu, metale ciężkie oraz ozon. Komponenty smogu, oddziałując z promieniowaniem słonecznym, mogą ulec rozpadowi. Produktami tego rozpadu są między innymi substancje nazywane wolnymi rodnikami - niezwykle reaktywne cząsteczki, które wywołują stres oksydacyjny – niekorzystny dla wszystkich komórek. Szkodliwe cząsteczki zanieczyszczeń dosłownie przyklejają się do skóry, osadzają w jej porach i uszkadzają ochronny płaszcz hydrolipidowy. Mają niewielkie rozmiary, które umożliwiają im wnikanie w głębsze warstwy skóry. Ponadto, zanieczyszczenia te powodują utlenianie m.in. elastyny, lipidów, czy kwasu hialuronowego.

Smog może mieć wyjątkowo fatalny wpływ na skórę – powodować zaburzenia jej funkcji, zmiany skórne, egzemy, reakcje alergiczne, przedwczesne starzenie, a nawet nowotwory skóry!

W efekcie przebywania w zanieczyszczonym środowisku możesz zauważyć następujące zmiany w stanie swojej skóry:

 • suchość, a nawet odwodnienie
 • podrażnienie, zaczerwienienie i nadwrażliwość
 • nasilenie zmian skórnych i stanów zapalnych
 • utratę elastyczności i jędrności
 • pojawienie się przebarwień i zmarszczek
 • nadprodukcję sebum, wypryski, trądzik

Skóra dojrzała jest o wiele bardziej narażona na negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza ze względu na obniżenie zdolności walki z wolnymi rodnikami, za którą odpowiedzialny jest system odpornościowy.

 

Ograniczaj negatywne oddziaływanie dymu smogowego 

 

Najlepszym zabezpieczeniem skóry jest maksymalne ograniczenie jej ekspozycji na smog. Oto przykładowe działania, które z pewnością pomogą w walce z tym negatywnym czynnikiem:

 • minimalizuj czas spędzany w skażonym powietrzu
 • unikaj spacerów i aktywności fizycznej na zewnątrz, gdy wskaźniki smogowe są niebezpiecznie wysokie
 • stosuj maskę antysmogową
 • korzystaj z urządzeń oczyszczających pomieszczenia, w których przebywasz
 • wprowadź do swojej diety przeciwutleniacze - zwalczające wolne rodniki
 • pamiętaj o samobadaniu!

To niezwykle ważne, by raz w miesiącu dokładnie obejrzeć całe swoje ciało i sprawdzić, czy znamiona i pieprzyki nie zmieniły swojego wyglądu. W razie wątpliwości koniecznie skorzystaj z porady doświadczonego dermatologa.

 

Co możesz zrobić, żeby skutecznie chronić skórę przed działaniem smogu?

 

Dla ochrony antysmogowej ważna jest też odpowiednia pielęgnacja, dzięki której skóra będzie odpowiednio przygotowana na interakcję z zanieczyszczeniami. Ma to szczególne znaczenie w przypadku twarzy, szyi oraz dłoni. Na rynku pojawiają się coraz to nowe produkty pielęgnacyjne, mające wykazywać działanie ochronne, antysmogowe i anti-pollution.

Jak osłonić skórę przed działaniem szkodliwych cząsteczek smogu? W tym okresie pielęgnacja skóry będzie wymagała nie tylko podstawowych czynności, ale też dodatkowego zadbania o dostarczanie antyoksydantów - ekstraktów roślinnych i witamin. Ponadto możesz skorzystać z indywidualnie dobranych zabiegów kosmetologicznych, które zapewnią głębokie oczyszczanie skóry, nawilżą i dostarczą mikroelementy witaminowe.

KROK 1: Oczyszczaj skórę

Dokładne oczyszczanie wykonywane rano pomaga przygotować skórę do aplikacji warstwy ochronnej. Z kolei rytuał wieczornej pielęgnacji pomoże usunąć nie tylko makijaż czy sebum, ale także wszelkie składniki smogu, które osiadły na cerze w ciągu dnia. Ze względu na to, że niektóre z nich są wyjątkowo „lepkie”, zwykłe przemycie twarzy wodą z mydłem nie jest dostateczne, żeby je usunąć. Dlatego etap wieczornego oczyszczania należy przeprowadzać dokładnie i dogłębnie. Równocześnie warto pamiętać, aby nie stosować preparatów, które mogą podrażnić czy nadmiernie wysuszyć skórę. Naruszenie jej bariery ochronnej mogłoby przyczynić się do głębszej penetracji przez wolne rodniki i w efekcie wywołania negatywnych skutków. 

W dni, w które odnotowuje się podwyższone stężenie pyłów, najlepiej będzie jeśli umyjesz skórę twarzy od razu po powrocie do domu. Pamiętaj, żeby wybierać produkty, które nie naruszają warstwy wodno-lipidowej.
Stosowanie łagodnych kosmetyków myjących, delikatnych peelingów oraz specjalnych gąbeczek konjac, przeznaczonych do oczyszczania skóry, powinno być nieodzownym elementem ochrony przeciwsmogowej.

Kosmetyki z dobrym składem, które polecamy do delikatnego i skutecznego oczyszczania:

 1. Kojący balsam oczyszczający z olejem z marchwi, rumianku, jaśminu / Skin&Tonic
 2. Żel do mycia z doskonałym składem - z ekstraktem z żeń-szenia, jabłka, brzoskwini, pszenicy, jęczmienia, granatu i alg morskich / d'Alchemy
 3. Pianka oczyszczająca z wyciągiem z kwiatu lotosu / So'Bio
 4. Kwiatowa pianka z ekstraktem z róży, nagietka i rumianku / Madara
 5. Olejek do demakijażu z olejem lnianym, awokado i manuka / Resibo
 6. Żel do mycia twarzy z ekstraktem z brzoskwini i owsa / Resibo
 7. Płyn micelarny z ekstraktem z szałwii i pantenolem / Resibo
 8. Gąbeczki do oczyszczania różnych rodzajów cery / Konjac

KROK 2: Tonizuj i nawilżaj!

Czasem zapominamy etapie tonizowania skóry, a przecież jest tak ważny. Jaki ma związek z ochroną przed smogiem? Odpowiednie pH skóry to bardzo ważny czynnik w przywróceniu prawidłowego funkcjonowania skóry. Dodatkowo, powinniśmy dostarczać skórze jak najwięcej wody. Dlatego samo zmycie makijażu nie wystarczy, konieczny jest również delikatny i nawilżający tonik.

Również stosowania intensywnie nawilżających kremów do twarzy jest nieodzownym elementem dobrej rutyny pielęgnacyjnej. Interakcja ze składnikami smogu może sprzyjać odwodnieniu skóry, dlatego silnie nawilżający preparat to kolejny obowiązkowy element ochrony. Kosmetyki nawilżające i nawadniające powodują, że chemiczne komponenty dymu smogowego osiadające na skórze, w mniejszym stopniu będą ją degradowały.

Tu wspomnimy o bardzo ważnej wskazówce pielęgnacyjnej: krem nakładaj na jeszcze wilgotną od hydrolatu i serum skórę!

KROK 3: Stosuj antysmogową barierę ochronną - odżywiaj i neutralizuj wolne rodniki

Wolne rodniki osiadające na skórze są odpowiedzialne za większość zniszczeń wywoływanych przez zanieczyszczenie środowiska. Ich niszczycielskie działania mogą powstrzymać przeciwutleniacze. Należy je dostarczać do cery przede wszystkim od zewnątrz — poprzez stosowanie bogatego w te związki serum, np. zawierającego witaminę C, A lub E czy kwas ferulowy. Zastosowanie tego kosmetyku po porannej pielęgnacji pomoże w neutralizacji wolnych rodników w ciągu dnia. Wieczorna dawka przyczyni się do przyspieszenia procesów odbudowy tych elementów skóry, które uległy uszkodzeniu w wyniku ekspozycji na smog. Antyoksydanty dostarczane wewnętrznie (z pożywieniem czy suplementami) również odgrywają niezwykle ważną rolę w codziennej ochronie.

Wybieraj antysmogowe składniki aktywne, by zmniejszyć skutki stresu oksydacyjnego. W jakich produktach je znajdziesz? Szukaj kosmetyków, zawierających ekstrakty roślinne, witaminy, oleje i masła roślinne. Mają one szereg korzystnych właściwości:

 • pochłaniają toksyny i zanieczyszczenia ze skóry
 • działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie i osłaniająco
 • wpływają na regenerację, odbudowę i wzmocnienie skóry
 • nawilżają, ujędrniają i dostarczają cennych składników odżywczych
 • przywracają skórze zdrowy i promienny wygląd

Co wybrać, żeby wspierać ochronę skóry oraz dbać o nią mocą antyoksydantów? Szczerze polecamy Ci przyjrzeć się bliżej organicznej linii certyfikowanych kosmetyków Madara Smart Anti-Pollution, stworzonej specjalnie w tym celu! Co je wyróżnia? Kosmetyki z tej serii mają świetnie skomponowany skład i są niezwykle bogate w najwyższej jakości składniki naturalne. Produkty z linii antyoksydacyjnej Madara zmniejszają szkody spowodowane działaniem wolnych rodników o 90%!

Zwróć uwagę na następujące kosmetyki ochronne:

 1. Regeneracyjna maseczka przeciw zanieczyszczeniom z czarnym błotem, węglem, ekstraktami z mchu, paproci i przywrotnika / Madara
 2. Antyoksydacyjny krem do twarzy do skóry suchej i odwodnionej, z olejem jojoba, makadamia, ekstraktami roślinnymi i witaminą C / Madara
 3. Lekki krem-fluid do skóry tłustej i mieszanej, z olejami roślinnymi, ekstraktami z mchu, paproci i przywrotnika i witaminą C / Madara
 4. Antyoksydacyjny krem pod oczy z ekstraktami z płucnicy islandzkiej, mchu i paproci / Madara
  oraz:
 5. Regenerujący krem do twarzy anti-pollution Malina z olejami roślinnymi, kwasem hialuronowym, ekstraktami z owoców, zbóż i żeń-szenia / Mokosh
 6. Miejski krem ochronny z olejem ryżowym, z kiełków pszenicy, kwasem hialuronowym i nowoczesnymi składnikami antyoksydacyjnymi / Resibo

KROK 4: Codziennie aplikuj krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Preparaty kosmetyczne przeznaczone do stosowania na dzień powinny w swoim składzie zawierać filtry UV — elementy obrony przed fotostarzeniem skóry. Więcej na temat naturalnej i skutecznej ochrony przed działaniem promieniowania UVA i UVB przeczytasz w naszym wpisie o bezpiecznych filtrach chemicznych i fizycznych TUTAJ

 1. Miejski krem CC przeciw zanieczyszczeniom z filtrem SPF 15, ekstraktem z rokitnika i zielonej herbaty, witaminą C i kwasem hialuronowym LIGHT BEIGE / Madara
 2. Miejski krem CC przeciw zanieczyszczeniom z filtrem SPF 15, ekstraktem z rokitnika, zielonej herbaty, witaminą C i kwasem hialuronowym MEDIUM BEIGE / Madara

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl